Po pauze způsobené pandemií covidu-19 se 25.–26. září uskutečnil v Radotíně další ročník Česko-německého poháru, ve kterém se utkávají tři nejlepší české a německé týmy a o jehož pořadatelství se obě země pravidelně střídají.

Česko reprezentovaly radotínské týmy Girls a Harpyje, trojici doplnil tým SK Lacrosse Jižní Město, za německou stranu nastoupily týmy z Mnichova, Hamburku a Hannoveru. Hrály se plné zápasy na 4x 15 minut a vhledem k tomu, že týmy odehrály dva denně, byl turnaj solidní prověrkou kondice všech hráček.

Hrací systém tradičně začíná základními skupinami, v nichž nejlepší tým z každé země hraje s dvojkou a trojkou ze země druhé. Vítěz a druhý tým ze skupiny postupují do semifinále, týmy z třetích míst hrají zápas o celkové páté místo.

 

V úvodním zápase se střetl mladičký tým LCC Harpyje se soupeřkami z Jižního Města a protože třetí v jejich skupině, mistr Německa HLC Rot-Weiß München, byl jasným favoritem, šlo vlastně o přímý souboj o postup do semifinále. Po úvodním přetahování si radotínská děvčata vybudovala náskok 6:2. Jižní Město ale dokázalo dotáhnout na 6:6. V 57. minutě strhla Vendula Šubrtová vedení na stranu Harpyjí a ty pak dokázaly v dramatickém závěru jednogólový rozdíl zkušeně ubránit. Mnichovanky se s oběma českými týmy vypořádaly jednoznačně. Jižní Město porazily 18:4 a Harpyje 16:5.

LCC Girls obdobně ovládly druhou skupinu. HTHC Hamburk porazily 15:8 a DHC Hannover 23:8. Hráčky Hamburku potvrdily své postavení z německé soutěže a Hannover smetly 16:3.

Semifinálové dvojice se tak poskládaly podle zemí. Německé semifinále mezi Mnichovem a Hamburkem přineslo napínavý zápas. Hamburk vyhrál první čtvrtinu a na začátku druhé odskočil na 4:1, ještě do poločasu ale Mnichov skóre otočil na 4:7. Hráčky ze severu Německa dokázaly ještě stáhnout na rozdíl jednoho gólu, ale pak se zase nadechly Mnichovanky a potvrdily vítězství 10:7.

Girls a Harpyje odehrály své semifinále v poklidném tempu. Zkušenější Girls nepřipustily žádnou pochybnost o tom, že jsou to ony, od koho se Harpyje učí. Kontrolovaly zápas a vyhrály 13:4. Zadrženě, jak by řekl dostihový komentátor.

V zápase o páté místo mezi Jižním Městem a Hannoverem měly lepší začátek Češky. Soupeřky se pak sice probudily a zápas trochu zdramatizovaly, ale na celkový zvrat nedošlo a Jižní Město vyhrálo 7:4.

Harpyje se v zápase o bronz vzepjaly ke skvělému výkonu a celou dobu s vicemistryněmi Německa držely krok. Po první čtvrtině byl stav 3:3. Druhá perioda vyšla lépe Němkám a odskočily na 6:3. Hned po pestávce ale Harpyje dotáhly na 5:6 a podobný vývoj měla i třetí a čtvrtá čtvrtina. V 57. minutě Vendula Šubrtová snížila na 7:8. Po následně získaném rozhozu ale Harpyje o míč přišly školáckou chybou a Antonia Garbe, nejproduktivnější hráčka soupeře, přidala dva góly. Nicméně Harpyje si předvedenou hru zaslouží velkou pochvalu.

 

LCC Girls vlétly do finále proti Mnichovu jako uragán a v sedmé minutě vedly 4:0. Mnichov pak odpověděl dvěma góly, ale přihnala se další smršť čtyř gólů. Další třígólovou šňůrou Mnichov dotáhl na 5:8, načež začala řádit v mnichovské obraně jako černá ruka Michaela Srchová. Díky jejím pěti gólům doplněným o jednu trefu Anny Lottmann Girls soupeřky definitivně zlomily a závěrečný gól na každé straně už jen učesal skóre na konečných 15:6.

Česko-německý pohár byl každopádně příjemou lakrosovou akcí a příležitostí pro všechny hráčky konečně si pořádně zahrát. Uvidíme, jak se nyní českým týmům povede na turnaji ve Splitu 30. 9.–2. 10.

Ondřej Mika

Konečné pořadí
1. LCC Girls
2. HLC Rot-Weiß München
3. HTHC Hamburg
4. LCC Harpyje
5. SK Lacrosse Jižní Město
6. DHC Hannover

Individuální ocenění
● Nejlepší hráčka: Anna Lottmann (LCC Girls)
● Nejlepší útočnice: Lauren Goerz (HLC Rot-Weiß München)
● Nejlepší obránkyně: Barbora Jasková (LCC Harpyje)
● Nejlepší brankářka: Anna Ničová (SK Lacrosse Jižní Město)
● Cena Spirit of Lacrosse: Coach Maggie  (HLC Rot-Weiß München)
● Nejlepší rozhodčí: Annika Mangold-Döring

Výsledky a statistiky turnaje najdete zde.
Fotogalerie se připravuje.