Po dvouleté covidové pauze se od 9. do 11. září opět uskutečníl lakrosový Ken Galluccio Cup – evropský pohár mistrů. Po belgickém Gentu převzala pořadatelskou štafetu katalánská Barcelona, která bude turnaj hostit ještě v dalších dvou letech. Jedenáct ženských a jedenáct mužských týmů se tak upět utkalo o titul evropských klubových šampiónů.

Radotínské hráčky vstoupily do turnaje snadnou výhrou nad španělským mistrem z Madridu 13:2. Druhý soupeř v základní skupině, norské lakrosistky z týmu Oslo Pandas, byly o dost houževnatější. Girls si nejprve vybudovaly spolehlivý náskok 6:0, pak ale trochu polevily v koncentraci a nechaly soupeře přiblížit na 6:4. V závěru zápasu ale dvěma góly pojistily výsledek, a svou skupinu tak s přehledem vyhrály.

Ve čtvrtfinále se Girls potkaly s Rakušankami ze Štýrského Hradce a jednoznačně vyhrály 14:2. Trochu nešťastný systém turnaje pak v semifinále našim hráčkám přivedl do cesty největšího favorita turnaje, Angličanky Blues Lacrosse. Ty měly lepší vstup do zápasu a získaly vedení 3:0. Soupeřkám se dařilo vyhrávat rozhozy, po celou první čtvrtinu měly převahu a hrálo se hlavně v naší obranné polovině. Druhá čtvrtina byla nadějnější. Tereza Laláková a Michaela Schová snížily, Angličanky ale dvěma góly odpověděly. Michaela Srchová pak přidala ještě jeden gól a o půli byl stav 3:5 z pohledu radotínských hráček.

Třetí čtvrtina skončila nerozhodně 2:2, když se opět prosadily obě zmíněné hráčky. V závěrečné periodě ale Angličanky hrály s větším přehledem a nakonec si připsaly vítězství 9:6. Poslední radotínský gól vstřelila Barbora Koděrová. Girls odehrály dobrý zápas, ale Angličanky byly o stupínek lepší a udělaly při hře méně laciných chyb. Velký rozdíl byl už při zmíněných rozhozech.

V zápase o třetí místo se pak Girls utkaly s Holanďankami z Rotterdamu, které ve svém semifinále podlehly hráčkám z Edinburgh University až v prodloužení. Češky měly zápas ve svých rukou a na úvodní branku soupeřek odpověděly šňůrou čtyř gólů. Nakonec vyhrály 9:5 a získaly celkové třetí místo v turnaji. Angličanky ve finále potrdily předpoklady a přehrály Skotky s přehledem 19:4.

Radotínská děvčata potvrdila, že patří k absolutní evropské špičce. Zkušené hráčky v Barceloně doplnilo několik juniorek a ty se rozhodně mezinárodní konkurence nijak nezalekly, bez rozpaků se prosazovaly i gólově a do týmu výborně zapadly.

V mužském turnaji reprezentoval Českou republiku vítěz fieldlakrosové ligy SK Lacrosse Jižní Město a jeho hráči dovezli čtvrté místo. I v mužském turnaji dominovali Angličané – Spencer Sparrows vyhráli ve finále na německým Frankfurtem 9:4.

Po pořadatelské stránce mají barcelonští ještě co vylepšovat, aby dosáhli na standard nastavený v Gentu a turnaj byl důstojný adekvátně svému významu. Soutěž by měla mít optimálně 12 účastníků v obou kategoriích. Jestli se na nenaplnění tohoto počtu podepsala nutnost cestovat do Barcelony kvůli vzdálenosti letecky nebo se projevila nejistota postcovidové doby, je těžko říct. Uvidíme za rok.