Zatímco u nás teploty začínají klesat k nule, v Chorvatsku u Jadranu je stále příjemně slunečno a teplo tak akorát na lakrosový turnaj. Místní klub Legion Split této konstelace využil a založil nový turnaj Dalmatia Lacrosse Cup. A podařilo se mu hned na první ročník hraný 1.–3. října přilákat solidní počet týmů v mužské i ženské kategorii, včetně radotínských.

Girls potvrdily roli favoritek
LCC Girls patří v Evropě ke špičce a jejich účasti si pořadatelé od počátku cenili, protože dodávala turnaji lesk. Nakonec se v ženském turnaji objevilo šest týmů. Kromě Jižního Města, které radotínská děvčata důvěrně znají, přijely týmy z Dublinu, Grazu a Mnichova a velkou výzvou byl exotický tým z Hongkongu.

Úvodní zápas Girls proti Dublinu byl rozehřívací. Irky pravidelně jezdí na Ken Galluccio Cup a dalo se očekávat, že s nimi radotínská děvčata nebudou mít potíže. To se potvrdilo a zápas skončil výsledkem 13:2.

Větším oříškem se ukázal být tým z Mnichova, proti němuž Girls hrály o týden dříve na Česko-německém poháru. Během prvních dvou minut ale Girls na soupeřky zadupaly a ujaly se vedení 2:0. Pak se sice hra vyrovnala, nicméně zápas v rytmu „Girls dva góly, Mnichov jeden“ dospěl k výsledku 6:3.

Soupeřem Radotína v druhém dni byl nejprve tým Graz Gladiators a ten se na nějaký tuhý odpor nezmohl. Girls Rakušanky sfoukly 12:1. Stejným skóre nakonec skončil i zápas proti Hongkongu, ale byl o úroveň lepší. Z Dálného východu přijel velmi mladý a výborně atleticky vybavený tým. Zaostával ale v technice a efektivitě zakončování. Jeho herní nasazení bylo ale obdivuhodné.

Hongkong se pak stal i semifinálovým soupeřem Radotína a průběh zápasu byl téměř totožný. Girls opět vyhrály 12:1. 

Do finále se pak probojoval také tým Mnichova, a to přes SK Lacrosse Jižní Město. Zatímco v základní skupině dokázaly Jižňačky Mnichovu vzdorovat a uhrát cennou remízu 4:4, v semifinále už nestačily a podlehly 3:6.

Finálová bitva byla až do poločasu vyrovnaná. Girls se ujaly vedení 2:0, Mnichovanky vyrovnaly a o půli byl stav 3:2 pro Radotín. Na začátku druhé periody Němky opět dotáhly, pak se ale radotínské hráčky zkoncentrovaly a zápas zlomily ve svůj prospěch. konečné skóre bylo 10:3. V zápase o bronz pak hráčky Hongkongu porazily Jižní Město 8:4 a ze svého úspěchu měly nefalšovanou radost.

Anna Lottman aka Kopík ovládla individuální statistiky (24 b.), následována Mišutkou Srchovou (20 b.).

Dalmatia Cup, ženy – konečné pořadí
1. LCC Girls
2. Mnichov
3. Hong Kong
4. Jižní Město
5. Graz Gladiators
6. Dublin

Překvapivý úspěch Wolves
Zatímco Girls jely do Splitu jako favoritky, u mladého týmu Wolves se očekávalo, že to pro ně bude hlavně nová herní zkušenost. Tým sestavený hlavně z mladíků mezi 16 a 18 lety, v němž dvacetiletí kluci působili jako zkušení matadoři a Tomáš Procházka jako senior, ale žádným přehnaným respektem vůči soupeřům netrpěl a nijak nezaostával. V mužském turnaji se nakonec sešlo 11 týmů a hrací systém inspirovaný Frank Menschner Cupem přisoudil každému z nich čtyři zápasy v základní části proti různým soupeřům a následné play-off.

Prvním soupeřem Wolves byl výběr Berlína, což mohl být excelentní tým, nebo také slabší odvar. Ukázalo se, že platí spíše druhá varianta. Wolves si hned zpočátku zvedli sebevědomí výhrou 15:1. Angličtí Paddington Bears nebyli na zápas proti Wolves v plné síle a ani kdyby byli, moc by to nepomohlo. Wolves jim uštědřili porážku 10:0. 

Tužším soupeřem byli Švýcaři z týmu Toblerone. Ti se nejprve ujali vedení 2:0, ale pak se Wolves probudili a dlouhou šňůrou sedmi gólů zápas zvrátili. Švýcaři už jen korigovali na konečných 7:4. Další anglický tým Bathletes se ukázal být jen party týmem a při výhře 9:0 se Wolves ani příliš nezapotili.

V základní části tedy Wolves dominovali a systém turnaje jim pro semifinále přisoudil zkušené Tricksters Bratislava. Matouš Tilšer otevřel skóre hned v první minutě. Na jeho gól Slováci odpověděli o tři minuty později. Pak ale radotínská obrana zamkla brankoviště a protože útočníci na druhé straně Staša Mráze v brance Tricksters překonávali, skóre utěšeně narůstalo. Navzdory tomu byl zápas svou atmosférou vypjatý, někdy až nervózní. Tricksters recept na radotínské mladíky nenašli a zápas skončil 9:2.

Druhým finalistou se stal tým Brno Ravens, který porazil Mnichov 7:4, což přivedlo do lehce schizofrenní situace Briana Witmera, který za Brno nastoupil jako hráč a u Wolves působí jako coach. Jelikož si ale angažmá ve fialovém brněnském dresu Brian dohodl dříve než koučování, rozhodl se hrát. Ravens přijeli do Splitu posíleni o několik zámořských hráčů, hráče Zbraslavi a také třeba o Pavla Došlého, takže jejich postup do finále nebyl až takovým překvapením, jak by se znalci české ligy mohlo zdát.

Wolves začali zápas dobře. Hráli koncentrovaně a brzy si vybudovali vedení 4:0. Před přestávkou jen Pavel Došlý snížil. Po půli se ale soustředění Wolves trochu vytratilo a jakoby začal chybět elán. Naopak Brno se dokázalo vyhecovat a začalo snižovat náskok. Minutu před koncem pak Jakub Janhuba vyrovnal. Wolves se pak sice dostali do náporu, ale potenciálně vítěznou střelu zastavila tyč a další šla mimo. Zápas se tak dostal do prodloužení hraného na náhlou smrt. Face-off vybojovali Ravens, ale radotínská obrana dokázala nebezpečí odvrátit. V protiútoku se pak prosmýkl kolem obránce Šimon Kučera a rozhodl o vítězství Wolves v turnaji.

Nejlepším střelcem a vítězem kanadského bodování se stal Tomáš Knotek s 15 góly a celkem 18 body, hned zaním skončil s deseti góly a 8 asistencemi Pavel Srch.

Vítězství Wolves na turnaji je velmi cenné, i když možná soupeři nepatřili mezi evrpskou špičku. Kluci dokázali hrát velmi dobrý fieldlakros, a to je velkým příslibem do budoucna. Turnaj má svým termínem i atraktivní lokalitou velkou perspektivu stát se populární akcí, rozrůst se a přilákat i mnohem lepší týmy. Pořadatelům se podařilo zajistit podporu města, společenské zahájení turnaje v krásných prostorách muzea archeologických památek bylo velkolepé, ohlasy na akci jsou velmi dobré a dá se čekat, že příští ročník bude ještě větší.

Dalmatia Cup, muži – konečné pořadí
1. LCC Wolves (CZE)
2. Brno Ravens (CZE)
3. Tricksters Bratislava (SVK)
4. Mnichov (GER)
5. Paddington Bears (GBR)
6. Ahoj Boyz (GER)
7. Split Legion (CRO)
8. Tax Dodgers (LUX)
9. Toblerone (SUI)
10. Bathletes (GBR)
11. Berlín (GER)

Další informace o turnaji najdete na www.dalmatialacrossecup.com.

Fotogalerie je zde.

Děkujeme Petru Studenému, firmě Agentom Alfa a díky také patří společnosti Toyota Central Europe – Czech a firmě Toyota Tsusho Praha za zápůjčku vozů pro výpravu. Poděkování patří také řidičům–fanouškům za bezpečnou dopravu do Splitu a zpět.

Ondřej Mika