První listopadovou sobotu přivítal klub Brno Ravens v rámci Národní ženské lakrosové ligy oba radotínské týmy. Šlo o první oficiální zápasy stále ještě relativně nového celku v elitní soutěži a pro některé hráčky premiérové duely v životě. Girls i Harpyje zvládly utkání na hřišti FC Nordic s přehledem. Brněnský výběr se za dva týdny představí v Praze.

Lakros v Brně je na vzestupu, ale hráček stále není dost na plnohodnotné zápasy, takže se hrálo v nestandardním formátu 7+1. 

Jasnými favoritkami prvního duelu mezi Ravens a Girls byly radotínské hráčky, které uvolněným a konzistentním výkonem svou roli potvrdily. Za Brno nastoupilo i několik radotínských juniorek, včetně brankářky, aby byl zápas vyrovnanější a aby brněnský celek okusil zápas se zkušenějšími hráčkami, a nabyl tak cenné zkušennosti.

Hostování bylo nakonec přínosné i pro radotínské. „Hrát s hráčkami, které neznám, bylo vlastně super. Člověk vyjde ze své role a na hřišti si může vyzkoušet věci, ke kterým se v rámci svého týmu třeba vůbec ani nedostane,“ líčila s úsměvem zkušenost ve fialovožlutých barvách Ravens hráčka LCC Harpyje Alena Horáčková. Další hostující z hráček Harpyjí, brankářka Kamila Šamalíková, je na hostování zvyklá – pravidelně v lize hostuje v týmu Sokol I. Smíchov.

Girls kvůli zranění a plánovanému zdravotnímu zákroku nemohly ani jednu ze svých brankářek přivézt, a tak po lehkém přemlouvání zamířila do brány útočnice Markéta Malinovská, pro kterou byl záskok v brance první zkušenností na této pozici. „Skvělá zkušenost a každému bych to jen doporučila,“ komentovala pak zážitek po dohraném zápase.

Trenér brněnských Ravens Jakub Kološ byl z průběhu zápasu nadšený. Jeho celek si vedl velmi slušně, přestože pro některé jeho hráčky to byl vůbec první oficiální zápas v životě. „O to větší radost jsem jako trenér z děvčat měl. Do hry nastoupila nervózní a plná očekávání, což se podepsalo na prvních dvou čtvrtinách. Pak jsme ale největší nedostatky odchytili a začali na hřišti fungovat pěkně týmově. Šlo vidět, že i přes to, že góly padaly zejména do naší branky, si holky zápas začaly užívat. Některé si troufly na kličky a dosáhly tak i svých prvních gólů, jiným se povedlo zahrát dokonce secvičené signály. Po zápase byla cítit eufórie v celém týmu. Neradovali jsme se z proher, ale z lakrosu – z té hry, kdy duch vítězí nad tělem,“ hodnotil zápas Kološ.

Uznání zaslouží i tým rozhodčích v čele s Lenkou Peškovou, který nejen dohlédl na bezpečnost hry, ale taky především domácím hráčkám v případě nutnosti pravidla „za pochodu“ vysvětloval a pomáhal jim orientovat se na hřišti.

Zápas Ravens proti Harpyjím probíhal v podobném duchu jako úvodní duel. Několik nehrajících hráček Radotína opět naskočilo do žlutofialového dresu a na hodinu hracího času se staly protihráčkami klubových kolegyň. Brno do zápasu vléto plné motivace a chuti a podařilo se jim vstřelit několik pěkných gólů. Harpyje ale nedovolily žádnou senzaci a zápas s přehledem dovedly do vítězného konce.

Pražské celky se z Brna vrátily nejen se všemi body, ale i s dobrým pocitem, že ženský lakros má i daleko od Prahy pěknou základnu s potenciálem v budoucnu konkurovat nejen pražským, ale třeba i některým evropským lakrosovým klubům. Hráčky Ravens přijedou 21. listopadu do Prahy, kde dokončí své první kolo v lize proti Sokolu I. Smíchov a Jižnímu Městu.

Harpyje si po výhře nad Smíchovem, porážce s Girls a nedávné remíze 9:9 s Jižním Městem zapsaly do tabulky opět tři body za vítězství a na podzim už mají dohráno. Jejich starší kolegyně ještě čeká ve středu duel s Jižním Městem.

Kateřina Hlavsová
foto: Kateřina Nájemníková

Fotogalerie je zde.