Šestý ročník juniorského turnaje ve „venkovním“ lakrosu o Scheiderův pohár (9.–10. 10.), který pořádá klub SC Frankfurt 1880, přinesl totální úspěch pro LCC. V obou dívčích i chlapeckých kategoriích U14 a U19 náš klub dominoval a veze domů čtyři poháry za první místo!

Dnes zřejmě jediný mezinárodní lakrosový turnaj v Evropě, kde si můžou zahrát i děti mladší 15 let, se koná ve Frankfurtu nad Mohanem ve velkolepém sportovním areálu s několika hřišti s umělou i přírodní trávou. Oficiální kapacita turnaje je maximálně 8 týmů v každé kategorii a zvláště v U19 je to vítaná příležitost pro juniorské reprezentace změřit síly. O to větší je úspěch LCC! Do letošního ročníku se přihlásily týmy:
Dívky U14: SC Frankfurt 1880 (DE), BHC Falcons (DE), Mainz/SCF 1880 (DE), SIS Foxes (CZ) a LCC Piranhas (CZ);
Dívky U19: Německo U19, Polsko U19, SC Frankfurt 1880 (DE), Berliner HC (DE), SIS Flamingos (CZ) a LCC Harpyje (CZ);
Chlapci U14: SC Frankfurt 1880 (DE), BHC Falcons (DE), Der Süden (DE), Kosynierzy Wroclaw (PL) a LCC Meerkats (CZ)
Chlapci U19: Švédsko U19, Polsko U19, Belgie U19, Braine Lions (BE), Riga Griffins (LV), Taters LC (DE), Berliner HC (DE), SC Frankfurt 1880 (DE) a LCC Wolves (CZ).

Dívky i chlapci U14 hráli na přírodní trávě na malém hřišti (cca 30x50 m) v počtu 6 proti 6, resp. chlapci 7 proti 7. Hrací doba byla 2x 15 min.

Piraně všechny svoje soupeře ohlodaly na kost. V prvním zápase deklasovaly domácí Frankfurt 12:0, holky z Mohuče doplněné o zbylé hráčky domácího SC smetly 11:1, smíchovské Foxes, které dobře znají, vyprovodily výsledkem 14:2 a Sokolkám z Berlína naložily dokonce 17:1. Ve finále pak nedaly šanci spojenému týmu Mohuče a Frankfurtu a triumfovaly po výsledku 10:1.

Meerkats dostali v prvním zápase „na rozehrání“ mladíčky z polského týmu Kosynierzy Wroclaw a natěšení prvním mezinárodním kláním je nešetřili ani minutu. Výsledek 22:0 byl pro kluky z Vratislavi asi velkou sprchou. Ani Sokoli z Berlína se v našem druhém zápase neukázali jako velká překážka, o čemž svědčí 18 gólů v jejich síti (18:1). „Jižňáci“ ze Stuttgartu se k našemu třetímu utkání ani pořádně nesešli, a tak jsme jim půjčili čtyři hráče, aby se vůbec hrálo. Výsledek 11:3 svědčí o nejvyrovnanějším zápase. Domácímu Frankfurtu, za nějž hrálo i několik hráčů Zbraslavi a Smíchova, jsme ve čtvrtém zápase základní části nasázeli 19 gólů (19:5), a tak bylo jasné, kdo je favoritem finále. V něm se Surikatám postavili Der Süden, kteří byli ovšem posílení o hráče nastupující za U19 včetně mohutného brankáře. Nebylo jim to ale nic platné. Naši kluci se nezalekli a soupeře rozstříleli 16:3! Ještě je třeba poznamenat, že Dan Haylett odchytal kromě našich dva zápasy v brance Wroclavi a patří mu za to velký dík.

Kategorie U19 se hrála na umělé trávě v klasických počtech pro fieldlakros, resp. pro ženský lakros. Hrací doba byla 4x 10 min.

V dívčí U19 se dalo odhadovat, že favority na prvenství budou kromě našich Harpyjí také smíchovské Plameňačky. A potvrdilo se to. Potkaly se ve finále. Harpyje si v prvním zápase pochutnaly na Medvědicích z Berlína 11:0. Ve druhém zápase smetly německou juniorskou reprezentaci 13:3. Ve třetím je dost potrápily reprezentantky Polska (10:4), ovšem domácí Frankfurt vyprovodily výsledkem 13:2. A byl tu první zápas s Flamingos, v základní části. Přetahovaná, jak se čekalo, ale s dobrým výsledkem pro nás 6:4. Za dvě hodiny následovalo finále proti stejnému soupeři, s podobně napínavým průběhem a šťastným koncem pro Harpyje po výsledku 8:6.

V chlapecké U19 bylo od prvních bojů zřejmé, že tady budou k vidění nejvyrovnanější zápasy. Wolves byli nuceni odehrát v prvním dni dokonce čtyři zápasy, ovšem jejich pozdější soupeř ve finále na tom byl stejně. Postupně si poradili s belgickou reprezentací 14:3, s polskou reprezentací 14:3, s německými Taters SC 11:0 a v prvním play-off zápase znovu s Poláky 9:1. Pak přišlo trápení s reprezentací Švédska, které nakonec skončilo pro nás 5:2, a postup do finále, kde čekal Vlky domácí SC Frankfurt 1880. Ten ve svých předchozích pěti zápasech dostal dohromady jen 6 gólů – a brankář, jak se ukázalo v zápase, byl skutečně vynikající, navíc hráči vypadali spíš jako tým seniorů než U19 (tím ale nezpochybňuji jejich mladý věk) a rozhodčí rozhodně nepřipískávali nám… Kluci prohrávali 0:2 a 1:3, v poločase byl stav 4:4 a drama trvalo až do konce, kdy Wolves za vedení 6:5 dokázali dlouho držet míč a v samém závěru dali pojistku na 7:5.

Děkujeme pořadatelům z SC Frankfurt 1880 za výborně zorganizovaný turnaj, kterému navíc mimořádně přálo počasí, takže si to všichni užili.  Děkujeme Petrovi Studenému a jeho firmě Agentom Alfa za poskytnutí vozu Toyota, Honzovi Šubrtovi, že ochotně řídil jedno z nich, a děkujeme věrným fanouškům, kteří s námi nebo za námi do Frankfurtu přijeli a mohutně povzbuzovali naše týmy. Těšíme se na další ročník. Jestli nás tedy pořadatelé pozvou…

Antonín Gottwald
foto Ondřej Mika

Fotogalerii najdete zde.