Po dvouleté pauze zapříčiněné protiepidemickými opatřeními se letos konečně mohl uskutečnit boxlakrosový Memoriál Aleše Hřebeského. Nepodařilo se sice naplnit standardní formát turnaje s 24 týmy, ale i celkový počet 21 mužstev je velmi solidní a zastoupení zemí pestré. Ve finále se střetli obhájci posledního titulu Glasgow Clydesiders a domácí Custodes, kteří nakonec soupeře přehráli 7:3.

Už v základních skupinách se ukázalo, kdo bude patřit mezi letošní favority. Zápas mezi Custody a finskými Turku Titans byl napínavý a o těsné výhře domácích rozhodl až v závěrečných vteřinách Dominik Pešek. Finové pak svou kvalitu potvrdili a probojovali se na celkové třetí místo.

foto Karel MokrýVelmi dobře si vedli Bats Bratislava. S Glasgow Clydesiders prohráli jen 5:8 a pak si poradili s mladým radotínským výběrem LCC Wolves 5:2. Ve čtvrtfinále je zastavil kanadský tým Alberta Wariors, ale Slováci pak přehráli German Shepherds i TJ Malešice a celkové páté místo v turnaji je pro ně historický úspěch. Mladíci z LCC Wolves po dobrých výkonech nakonec skončili na 10. místě.

Custodes si po výhře v základní skupině zajistli přímý postup do čtvrtfinále, kde jim byli soupeřem Germans Shepherds. Custodi dobře hrající a atletické Němce porazili 7:4 a v semifinále se setkali se silným týmem Alberta Warriors z Kanady. Kanaďani prošli hladce základní skupinou, ve čtvrtfinále si poradili s Bats a semifinále proti Custodům slibovalo jeden z najatraktivnějších zápasů turnaje. Custodes do něj vstoupili s vervou a skóre otevřel Tomáš Knotek už po 35 vteřinách hry, druhý gól přidal jiří Loskot ve třetí minutě, ale pak se hra vyrovnala. Podobně vypadal i začátek druhé periody, kdy záhy skóvali Tomáš Procházka a Dominik Pešek. Kanaďani pak odpověděli dvěma góly a na začátku třetí třetiny byl stav 4:2. Domácím vyšel i vstup do ní a Tomáš Procházka a Dominik Pešek zařídili vedení 6:2. Greg Bouret a Jordan Wheaton opět snížili, ale Custodes už si vítězství vzít nenechali a plné tribuny mohly oslavovat postup do finále.

Glasgow Clydesiders na začátku turnaje nepůsobili zdaleka přesvědčivě. Dokázali vyhrát svou základní skupinu, ale výhry nebyly jednoznačné. Proti LCC Wolves rozhodl o jednogólovém vítězství Steven Toporowski až v poslední minutě zápasu. Napínavé čtvrtfinále proti SK Lacrosse Jižní Město skončilo nerozhodně 3:3 a o postupu Clydesiders rozhodly až samostatné nájezdy. V semifinále proti Turku Titans Skotové také nejprve tahali za kratší konec a prohrávali 0:2, ale pak se koncentrovali a Zach a Jake Fosterovi otočili skóre na 5:2. Za Finy pak už jen snížil Robert Raittila.

foto Marek Stor foto Marek Stor foto Marek Stor foto Marek Stor

Finále před zaplněnými tribunami a za skvělé atmosféry začali lépe domácí Custodes. Vojtěch Vošmik dal první gól hned v první minutě. Druhý přidal Jakub Výmola. Ve druhé periodě nejprve zaúřadovali bratři Fosterové a vyrovnali. V poslední minutě ale Pavel Srch a Tomáš Procházka zařídili opět dvougólové vedení pro Custodes. Poslední třetina byla napínavou bitvou. Štěpán Friedl se prosadil na brankovišti a Zach Foster přidal svůj druhý gól. V závěru pak Clydesiders zkoušeli power-play bez brankáře, což potrestal po úniku Tomáš Hájek, a Matěj Barák pak výsledek zpečetil gólem na 7:3.

Custodes tak získali cenný titul v restartovaném turnaji, který opět potvrdil svou jedinečnost a ohlasy od účastníků jsou opět veskrze pozitivní. Dá se očekávat, že na příští ročník se podaří opět získat všech 24 týmů a kvalita se posune ještě výše.

Děkujeme všem partnerům a sponzorům za podporu, děkujeme všem pomocníkům za hladký průběh turnaje a děkujeme i všem sousedům za toleranci a trpělivost s živelnějším děním na sokolovně.