LCC Wolves porazili v napínavém finále Národní boxlakrosové ligy TJ Malešice 19:14, a pohár pro českého mistra si tak už sedmnáctou sezónu v řadě lebedí v sokolovně. Tým LC Custodes v zápase o třetí místo nakonec podlehl Jižnímu Městu 13:17.

Pro letošní sezónu ligy byly radotínské týmy opět sestaveny jako vyrovnané a vzhledem k absenci přestupního termínu před play-off toto počáteční rozdělení zůstalo až do konce soutěže. Liga se rozšířila o německý tým Berlin Spreewölfe, účastnily se i týmy Vienna Monarchs a Bats Bratislava a podstatnou část soupisky Pardubic tvořili hráči z Polska. Do soutěže se zapojil rekordní počet zámořských hráčů, kteří v Praze studují. To bylo přínosem jednak pro Zbraslav a jednak pro Malešice, dva Američané oživili i hru Wolves.

Díky tomu všemu byla základní část ligy vyrovnanější a přinesla řadu překvapivých výsledků. Hlavním favoritem byli Custodes, vedení Dominikem Peškem, s řadou zkušených hráčů. Ti nakonec ze šestnácti zápasů utrpěli jen tři porážky: od Pardubic, kam odjel tým jen s velmi omezenou soupiskou kvůli zraněním, těsně od Jižního Města a od radotínského rivala Wolves. Celkových 39 bodů ale znamenalo, že Custodes budou do play-off nasazeni z prvního místa. Druhé místo si zajistily po velmi solidních výkonech Malešice, třetí skončilo Jižní Město. Wolves, mezi jejichž hlavní opory patřili brankář Josef Slavík a útočníci Jakub Výmola a Jiří Loskot měli výsledky v základní části výrazně kolísavější a na čtvrté postupové místo se dostali díky náskoku jednoho bodu oproti bratislavským Bats.

První a čtvrté místo radotínských týmů znamenalo, že se v semifinále ligy střetnou mezi sebou. Na soupisce Custodes chybělo pro play-off několik opor, hlavně útočník Pavel Srch a obránce Martin Malinovský, úplně fit nebyl ani Martin Hodaň. Naopak Wolves byli v plné síle a na závěrečný víkend se dokázali zkoncentrovat. Už v první půli bylo jasné, že Wolves tentokrát Custodes předčí. Vyhráli ji 15:7. Po přestávce se sice Custodes zvedli a trochu snížili, ale závěr zápasu patřil opět týmu v bílých dresech a celkové skóre se zastavilo na údaji 25:14. Největší nebezpečí pro branku Wolves představoval Lukáš Kučera, zatímco Dominika Peška dokázali Wolves celkem úspěšně uhlídat.

Druhé semifinále mezi Malešicemi a Jižním Městem bylo velkým bojem v bouřlivé atmosféře. O půli vedli „Jižňáci“ o gól a pak rychle odskočili na 10:7, ale malešičtí se nenechali zlomit a dotáhli. Klíčový byl závěr třetí čtvrtiny a začátek čtvrté, kdy si Malešice vybudovali náskok 15:11 a vedení uhájili do konce zápasu za stavu 17:14.

V zápase o bronz sice skóre otevřel Dominik Pešek, ale Jižní Město odpovědělo třemi góly. Jižňáci působili svěžeji a domácí publikum je hnalo dopředu. Snahy Custodes v útoku mnohdy končily nepříliš nebezpečnými střelami do brankáře Bartušky. Jižní Město si postupně vybudovalo vedení až o sedm gólů. To se sice hlavně v závěrečné čtvrtině povedlo radotínskému týmu trochu zkorigovat, ale na obrat už to nestačilo, a Jižní Město tak nakonec získalo bronz po výhře 17:13.

Finále začalo mohutným a úspěšným náporem Malešic. Když v čase 4:27 zvyšoval Ondřej Podroužek už na 4:0, nevypadalo to s radotínským týmem vůbec dobře. Rozjeté Malešice přibrzdil až v sedmé minutě gólem Vojtěch Vošmik, ale o půl minuty později opět skóroval soupeř. Wolves se ale nesesypali. Jan Huleš, Jiří Loskot a Jiří Koštál zařídili, že po první čtvrtině ztráceli Wolves jen jeden gól. Malešice přišly s dalším tlakem po přestávce a třemi góly si zase vybudovaly odstup, Ani ten však Wolves nezlomil a dokázali dotáhnout na 8:8. Do půle přidali oba soupeři po gólu.

Přestávka vnesla do hry Wolves klid a sebevědomí. Ve třetí čtvrtině výrazně zlepšili obranu a Josef Slavík se rozchytal k výbornému výkonu. A když se přidalo proměňování šancí, najednou byli Wolves na koni a vedli 12:9. Malešice se ale zvedly, a po trefě Kryštofa Adamiece byl deset minut před konce hrací doby stav zase vyrovnaný – 13:13. Na vyrovnávací gól ale za minutu odpověděl Antonín Gottwald a Wolves pak v pravidelném tempu přesně po 60 vteřinách nasázeli další čtyři góly a závěr zápasu získali pod svou kontrolu. Za Malešice přidal ještě jeden gól Christian Byrne, ale Jan Huleš zpečetil výsledek 19:14 střelou do prázdné branky a mohly vypuknout oslavy u Slavíkovy branky.

Díky Wolves zůstává pohár pro mistra boxlakrosové ligy sedmnáctým rokem v Radotíně. Wolves ve finálové sérii působili odhodlaněji a kompaktněji než Custodes. Letošní finálový zápas patřil rozhodně k nejlepším za několik posledních let a vyrovnanost soutěži velmi prospěla. Jižnímu Městu dorůstá generace šikovných hráčů a uvidíme, jestli Malešice dokážou udržet úroveň i po odjezdu Američanů, kteří za ně hráli. „Neporažená generace“ hráčů Custodes už začíná myslet spíš na rodiny a hejno jejich dětí, které se v posledních několika letech narodily, a otěže a zodpovědnost by měli převzít mladí hráči. Letos byl titul opravdu vybojovaný a v dalších letech to nebude jednodušší. Určitě není čas spát na vavřínech.
Ondřej Mika

Fotogalerie z finálového dne je zde.

Záznamy zápasů jsou na YouTube, nejsnáz se k nim dostanete přes šipečku v řádku zápasu v přehledu výsledků v Pointbenchi.