Custodes zvítězili v šestém ročníku boxlakrosového turnaje Frank Menschner Cup. Ve finále přehráli Old Dogs Plzeň s přehledm 12:7. Mladíci v týmu LCC Wolves skončili na 9. místě.

Turnaj každoročně o prvním zářijovém víkendu připomíná Franka Menschnera, amerického hráče, který se velkou měrou zasloužil o propagaci hlavního radotínské lakrosové akce, Memoriálu Aleše Hřebeského. Letos, navzdory nejisté době, se turnaje zúčastnilo 12 týmů: šest českých, pět evropských a jeden z USA. Oproti prestižnímu jarmímu Memoriálu je Frank Menschner Cup uvolněnější a neformálnější, což ale neznamená, že by se týmy na hřišti nějak šetřily. Specifický hrací systém, kdy se v zápasech základní části turnaje udělují body i jednotlivé třetiny, znamená, že je stále o co hrát. O nasazení do závěrečného play-off může rozhodnout každý gól a také rozhodoval. Na rozpis play-off se muselo čekat doslova na poslední zápas základní části.

Custodes prošli turnajem bez porážky. V základní části hladce porazili polský tým Polish Eagles 12:3 a poté si v očekávaném klání poradili i s americkými Brooklyn Dodgers (12:8). Třetím soupeřem byl solidní německý tým 1. BLC Köln, který domácí vyprovodili 9:3. V semifinále se radotínským postavili do cesty hráči zcela nového týmu TJ Sokol Zbraslav. Mladíky zpoza Berounky vedené Brianem Witmerem podpořilo několik zámořských posil, avšak Custodům podlehli 3:12. V souboji o bronz si ale zbraslavští připsali cennou výhru 4:3 nad dalším nováčkem turnaje, Berlin Spreewölfe. Custodes pak ve finále přehráli plzeňské Old Dogs, v jejichž dresu zářil radotínský odchovanec Dominik Pešek, s 23 góly a 6 asistencí nejlepší střelec turnaje a vítěz kanadského bodování.

Druhý radotínský tým LCC Wolves sestával z hráčů, kteří právě postoupili do vyšší juniorské kategorie a pro řadu z nich to byla první mezinárodní boxlakrosová zkušenost. Nevedli si vůbec špatně. Se slovenskými Bats nejprve remizovali a pak je v zápase o konečné 9. místo porazili, poradili si s Vienna Monarchs, ale nestačili na pozdější semifinalisty ze Zbraslavi a Berlína. Nové zkušenosti se určitě uplatní v novém ročníku boxlakrosové ligy, která začala 8. 9. a tým Wolves je jejím účastníkem.

Frank Menschner Cup byl letos pro týmy první příležitostí zahrát si a podle ohlasů si to všichni náležitě užili. Potvrzuje to i historicky nejvyšší návštěva turnaje. I přes omezení se počet platících diváků vyšplhal skoro k tisícovce a organizátoři kvitují s povděkem, že se všichni disciplinovaně u vstupu prokázali příslušnými doklady o očkování nebo testování.

Podrobnosti o Frank Menschner Cupu najdete na www.FMCup.cz.

Ondřej Mika

Konečné pořadí
1. LC Custodes
2. Old Dogs Plzeň
3. TJ Sokol Zbraslav
4. Berlin Spreewölfe
5. BLC Köln
6. Brooklyn Dodgers
7. TJ Malešice
8. SK Lacrosse Jižní Město
9. LCC Wolves
10. Bats Bratislava DNV
11. Polish Eagles
12. Vienna Monarchs

Individuání ceny
Nejlepší útočník: Tomáš Procházka (LC Custodes)
Nejlepší obránce: Matthias Lehna (Berlin Spreewölfe)
Nejlepší přechodový hráč: Jaroslav Hron (TJ Sokol Zbraslav)
Nejlepší střelec: Dominik Pešek (Old Dogs Plzeň, 23 g.)
Nejužitečnější hráč (podle statistik): Dominik Pešek (Old Dogs Plzeň, 29 b.)
Nejlepší brankář: Tomáš Čekal (TJ Sokol Zbraslav)

Frank Menschner Cup 2022 se uskuteční 1.–3. září.