Jednou z mnoha akcí pořádaných v Radotíně o prvním zářijovém víkendu je boxlakrosový Frank Menschner Cup. Jeho sedmého ročníku se zúčastnilo devět týmů z Evropy i zámoří a turnaj se během své existence vyprofiloval jako přátelská a uvolněná akce na začátku podzimní lakrosové sezóny.

Počet týmů byl letos nižší hlavně kvůli náročnému programu v létě. Evropské týmy hrály boxlakrosové kontinentální mistrovství a mladí hráči bojovali na mistroství světa do 21 let. Projevilo se i to, že Národní boxlakrosové liga je mezinárodní – s účastí týmů z Bratislavy, Vídně a Berlína. S tím je spojeno spousta cestování na zápasy a kalendáře jajich hráčů jsou plné. I tak se v Radotíně sešla pestrá společnost. Z USA, konkrétně z města Utica na severu státu New York, dorazil tým Bang City, přijel zcela nový tým z norského Osla a při své premiéře si vůbec nevedl špatně, vrátili se Box Monkeys z finského Lahti. Z Polska přijel tým plný mladých začínajících hráčů a v dresech Prague Sports se sešla pestrá směsice hráčů od Anglie po Lotyšsko. Z českých týmů nastoupily TJ Malešice a TJ Sokol Zbraslav a samosebou domácí radotínské týmy Custodes a Wolves, poskládané tentokrát nikoliv jako „elitní“ a „mladí“, ale jako dva vyrovnané výběry.

Turnaj má od svého založení specifický hrací systém. Týmy v rámci jedné velké základní skupiny odehrají několik zápasů, letos konrétně čtyři, proti véceméně náhodným soupeřům. Body získávají nejen za výhru v zápase, ale i za každou vyhranou třetinu, takže hráči mají motivaci bojovat až do konce i ve zdánlivě ztraceném zápase a získat nějaký bodík do celkového hodnocení, které rozhoduje o nasazení do play-off.

Už v základní části se začalo ukazovat, že české týmy budou v turnaji patřit k těm lepším. Z výsledků se nakonec vyklubaly semifinálové dvojice LCC Wolves – TJ Sokol Zbraslav a LC Custodes – TJ Malešice. Zbraslav vzdorovala Vlkům je první periodu, která skončila 3:3, v dalších se domácí rozstříleli a vyhráli 16:6. Custodes se proti Malešicím zapotili o poznání více a mladý malešický brankář Ondřej Hájek se činil. Po dvou třetinách byl stav 4:4. Na začátku třetí periody šli malešičtí do vedení, ale pak Custodes nahodili brankostroj a šňůrou šesti gólů rozhodli o výhře 10:5.

Souboj o bronz mezi Zbraslaví a Malešicemi byl nakonec nejdramatičtějším a nejatraktivnějším zápasem turnaje. Oba týmy měly v ochozech hlasitou fanouškovskou podporu. Zbraslav měla motivaci dosáhnout prvního významného klubového úspěchu a Malešice se chtějí vrátit s novou generací hráčů mezi lakrosovu špičku. Malešičtí vedli po dvou třetinách 4:1, ale Zbraslav se nevzdala, dotáhla a minutu před koncem hrací doby strhl vedení na její stranu Radek Skála, který mladý klub zpoza Berounky posílil těsně před turnajem a bude za něj nastupovat i v NBLL. Malešice už odpovědět nedokázaly.

V radotínském finále, které mělo oproti zápasu o bronz spíše poklidnou rodinnou atmosféru, nakonec vyhrál červený výběr v dresech Custodes. Ani naposedmé tedy pohár pro vítěze neopustil Radotín.